Výlet na hrad Houska

17. července 2015 v 9:36 | Anne-chan |  Zážitky
Ohayou gozaimasu minna-san!

Včera jsme s mamkou podnikli super výlet! Docela dlouho jsme plánovali, že se na housku podíváme a nakonec to vyšlo na včerejšek. Aby toho nebylo málo, brali jsme s sebou mojeho synovce, brácha totiž potřeboval hlídat, aby si mohl něco zařídit ve městě. Jelikož jsme už měli naplánovaný výlet, když nás o to hlídání bráška požádal, navrhla jsem, abychom ho vzali s sebou.
Na začátku cesty jsme měli vzadu jednu velkou pusu, která nám věčně něco tloukla do hlavy, často to nedávalo smysl. Od pětiletého dítěte bych asi čekala víc, ale tak co, moje dítě to není. Brzo začal dělat navigaci a říkal nám kde máme odbočit, což nám natolik začalo lézt na nervy, že jsme narvali fleshku do rádia a pustili nějakou tu hudbu. Samozřejmě všechno co na tom je je z mamčiny sbírky písniček. Vždycky mě trochu udiví, když zjistím, že má mamka u sebe nějakou písničku nebo skladbu, kterou mám já a ještě je to trochu nečekané. Třeba dnes mě překvapila Sail od Awolnation. Zbožňuju tu skladbu!!! A mamka jí má ve své sbírce. Tohle bych čekala ze všeho nejmíň. Každopádně mě to docela potěšilo.

Po nějakém tom bloudění, samozřejmě já byla hlavní navigátor, ne že bych se nevyznala v mapě, ale stále jsme zírali na silnici kde to zase jsme, protože jsme tudy ještě nikdy nejely. Ráno se u nás stavoval druhý brácha se švagrovou, který už na Housce byli a říkali nám, že budeme projíždět vesnicí, co se jmenuje "Kruh" a že prý se tam hodně lidí ztratí, než se dostane tam, kam potřebuje. Předpokládaly jsme, že to bude něco jako mega kruháč... Nakonec to byla jedna trochu klikatá hlavní silnice, ze které vedly maximálně dvě odbočky. Musela jsem se tomu hrozně smát a nechápala jsem, jak je možné, že tam někdo zakufroval. No možné je zřejmě všechno...

Dole asi 700 metrů od hradu bylo parkoviště, kde jsme zanechali auto společně s třiceti korunami a vydali jsme se na cestu k hradu. Synovec se mezi tím snažil sbalit holky na bonbony. Společně s námi šla totiž k hradu skupinka maminek s dětma, byly tam asi tři holky a několik kluků, s těmi mladšími si skvěle rozuměl, tak jsme ho nechaly, mamka mu ještě radila, že se má zeptat alespoň na jméno. Nebyla by to skvělá cesta, kdyby mě tam nekouslo hovado.

Cestou jsme narazili na polorozpadlou zvoničku, byla perfektní!!!
Dorazili jsme k hradu a rovnou si koupili vstupenky do hradu. Za jednoho dospělého se tam utratí 80,-, za dítě od 5 let do 15 je to 60,-. Tyhle peníze za vstupné používají na rekonstrukci hradu, je vidět, že na něm dost mákli! Hrad je přístupný pro veřejnost od roku 1999.

Netrvalo dlouho a přišel nám otevřít celkem fajnový kastelán, který nás později prováděl hradem. Na začátku trochu zavtipkoval o tom, jak nosíme hrozně divné boty. Tím myslel nejspíš podpadky a potom jedny kroxobalerýny co na sobě měla nějaká mamina. Výklad byl super, to se musí uznat, každopádně tenhle kastelán má vážně dobrou rétoriku!!!

Nejprve nám ukázal velkou kapli, která byla vysoká přes dvě patra. Jelikož hrad Houska je starší než Bezděs, je románsko gotický. Tahle kaple byla původně jen románská, ale později se přestavěla a jsou tu i gotická okna. Celkově to vypadá moc pěkně.

Dál jsme se dostali do místností, kde byly vycpaniny. Všichni se divili při pohledu na vycpaného krocana, co víc, nikdo kromě mě a mojí mamky nevěděl co to je za zvíře. (watafak!!) Kromě krocana tam byli i vycpaní kanci, jeleni a jedna stěna byla pokrytá samýma skopovýma hlavama!

Poslední místnosti, kterými nás provedl byly celkem normální, závěsy, skleněné lustry, stolky s židlemi, kamna. Jedině v jedné místnosti to bylo podivné, byla tam samá kola. Z jedné z místností byl perfektně vidět i Bezděz. (Bezděz byl propojen podzemními chodbami s Houskou.)

Nakonec jsme dostali skvělou nabídku, podívat se do pekla. Jelikož hrad Houska je také bránou do pekla, podle legeny byl postaven na ucpané díře, která vedla do pekla. Z pekla jsem byla docela zklamaná, bylo tam pár hrnců, prach, smrad normálního sklepa kde něco trochu hnije... Nezapoměli tam nechat ani flašky od rumu, to jsme si s mamkou říkali, že ti čerti tam budou nejspíš naši příbuzní...

Podle toho, co říkal kastelán, jsme se z pekla neměli vrátit, každopádně vylezli jsme v pořádku. Ještě stihl namítnout něco k našim výtězoslavným úsměvům, jako že jsme vylezli a zároveň nám řekl, že když někoho nalákáme na hrad Houska, tak se tam dole za nás přimluví. Pokud jste četli předešlý článek, určitě víte, že jsem článek plánovala psát už předevčírem. Každopádně i tak vám to doporučuju. Prohlídka není nijak zdlouhavá a hlavně je zajímavá!

Synovec se na prohlídce extrémě nudil. V procesu nudění sebral v kapli šutr a vzal si ho s sebou. Když jsme se vrátili domů, mamka si všimla, že ten kámen stále má. A tak jsme spustila, že ukradl čertům kámen a že si pro něj přijdou v noci a ne jen pro ten kámen, ale i pro něho. Načež se zatvářil fakt podivně, on normálně hází ty nejdivnější xichty, ale tenhle byl excelentní. Nenápadně se snažil kámen odložit někde venku na chodník, nakonec si ho vzal s sebou. Ale byl hodně nejistý. Když si pro něho brácha přijel, tak jsme mu o tom řekli a on na to hned, že si ten kamínek nechají na památku. To má synovec zavařeno!! xD To má za to jeho zlobení.

Snad se vám moje menší report z výletu líbila!!! Byl jste už někdo na Housce, popřípadě chtěli byste se tam mrknout?

Musím se vám ještě omluvit, ale fotky nemám. Chtěla jsem být rebel, ale nevyšlo to. Tím nechci říct to, že by se tam nesmělo fotografovat, samozřejmě fotografovat se tam může, ale je tu další pověra, že se tam všechny fotky rozmažou. Dokud jsme byli na hradě, tak všechno vypadalo v pohodě, ale jak jsme odešli tak část fotek je prostě rozmazaná a níc s tím neudělám. Nevěřila jsem tomu, ale je to tak! Gomenasaai žádná dokumentace. xD
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se ti mé články?

Ano 94.6% (35)
Ne 5.4% (2)

Komentáře

1 Baka Kamaru xD Baka Kamaru xD | E-mail | Web | 21. července 2015 v 12:19 | Reagovat

Houskaaa *//////* ... teď jsem dostala neuvěřitelnej hlad *^* ... Každopádně to vypadá opravdu zajímavý výlet :3 Strašně ráda navštěvuju hrady, zámky a podobné ... věci, jen škoda že je to tak daleko od nás xDDDDDD Škoda, že nejsou fotky, ale i tak se mi tvůj report líbil, dělej takový častěji xDDDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama